• ZCE
 • ZCE
 • ZCE
 • ZCE
 • ZCE
 • ZCE
 • ZCE
 • ZCE
 • ZCE
 • ZCE
 • ZCE
 • ZCE
 • ZCE

ŚWIAT KOMIKSU

Zakopiańskie Centrum Edukacji im. Heleny Modrzejewskiej przy ulicy Kasprusie 35a zaprasza w swoje progi na kilka ciekawych imprez w miesiącu lipcu 2014 roku. Już w najbliższy piątek, tj. 10 lipca o godzinie 15.00 rozpoczyna się cykl spotkań zatytułowany „Wymieńmy się komiksem”. Przez kilka godzin będzie możliwość zapoznania się ze zbiorami komiksowymi zakopiańczyków i nowotarżan, którzy zaprezentują swoje kolekcje. W tym czasie będzie można dokonać (nieodpłatnie) wymiany swoich komiksów na inne. Ta forma bibliofilska staje się coraz bardziej powszechna i dotyczy różnych wydawnictw. Zakopiańskie Centrum Edukacji proponuje w każdy następny piątek, tj. 17, 24, 31 lipca między 15.00 a 18.00 taką formę wymiany. Można również prznieść i zaprezentować swoją kolekcję i porozwawiać o najciekawszych komikasch świata. Współczesny świat wzbogacił się o nową formę plastyczno-literacką, którą nazywamy komiksem. Gatunek zwany komiksem, który upowszechnił się na przełomie XIX i XX wieku, jest to sekwencyjna historia obrazkowa, często z dodanym tekstem, publikowana w prasie lub wydawana w formie osobnych zeszytów. Takie wydawnictwa mają miliony czytelników na całym świecie. Firmy, np. Marvel, Dark Horse Comics, a w Polsce, np.Egmont od wielu lat proponują swoje cykliczne wydawnictwa. W Polsce w ostatnich latach sukces odnosi komiksowa wersja książki Andrzeja Sapkowskiego Wiedźmin, wsparta w tym roku ciekawą grą komputerową, którą opracowali polscy informatycy i graficy komputerowi.

Tekst alternatywny

W najbliższy piątek - na dobry początek – o godzinie 18.00 można obejrzeć również prezentację multimedialną „Świat komiksu”, którą przedstawi Adam Kitkowski. Mamy nadzieję, że prezentacja wywoła dyskusję o roli komiksów w życiu dzieci i … dorosłych. Jeśli forma spotkań i wymiany przyjmie się, to ZCE będzie będzie ten cykl kontynuować również jesienią.

Kolejną, lipcową imprezą będzie wystawa pokonkursowa „ III Międzynarodowego Trienale Drzeworytu w Zakopanem”. (exhibition The Third International Wood Engraving Triennial Zakopane 2014), której premiera odbyła się w grudniu 2014 roku w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenara. Od 8 lipca do 30 sierpnia b.r. będzie można oglądać prace uczniów szkół plastycznych z Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Słowenii, Rosji i Polski.

Tekst alternatywny

Polskę reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych z Zakopanego. Na wernisaż tej wystawy zapraszmy 8 lipca 2015 roku o godzinie 18.00. Wieczór uświetni Recital kameralny – Agnieszka Szymańska i instrumentaliści.

Natomiast w połowie miesiąca, tj. 15 lipca o godzinie 18.00 zostanie wyświetlony film dokumentalny Wojciecha Jachymiaka Prawo i przywileje pasterzy. Jest to kolejny, ciekawy film nowotarżanina, który od wielu lat opowiada obrazem o różnych aspektach życia górali tatrzańskich. Po filmie zapraszamy na opowieść bacy Piotra Kohuta i regionalisty Józefa Michałka o pasterstwie w Karpatach oraz finisaż wystawy fotograficznej Redyk Karpacki 2013. Wystawę fotograficzną można nadal oglądać w hallu ZCE. Oprawę muzyczną wieczoru przygotowało Łódzkie Trio Kameralne.

Tekst alternatywny

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy gości, turystów i mieszakńców w nasze progi.
Informacja o imprezach pod tel. 18 20 127 86.